Uzależnienie od palenia tytoniu niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji dla zdrowia. Palacze papierosów w tradycyjnej postaci są narażeni przede wszystkim na choroby układu oddechowego. Poza tym szkodzą swojej cerze, paznokciom oraz włosom. Rezygnacja z tytoniu jest odczuwalna dla palacza natychmiast. Im dłuższy czas bez substancji smolistych dostarczanych do płuc, tym lepszy stan zdrowia. Poznaj etapy rzucenia palenia, które szczegółowo opisaliśmy dla Ciebie w dalszej części tego tekstu. Czytaj dalej i dowiedz się, jaki wpływ na Twój organizm może mieć odstawienie papierosów.

Pierwsze chwile po rzuceniu papierosów

Pierwszy etap oczyszczania organizmu po rzuceniu papierosów zaczyna się już nawet 20 min po wypaleniu ostatniej sztuki. Przede wszystkim dochodzi do spadku tętna oraz unormowania się ciśnienia. Organizm usuwa także z siebie nadmiar dwutlenku węgla. Już kilka godzin po rzuceniu były palacz czuje się znacznie lepiej dotleniony. W jego organizmie nie ma już zbędnych pokładów wspomnianego CO2. Wzrasta natomiast stężenie tlenu. Skutkuje to znacznie lepszym krążeniem. Po pełnej dobie w organizmie osoby palącej nie ma już żadnych śladów dwutlenku węgla. Jest to jednoznaczne z początkiem długiego procesu regeneracji płuc.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że efekty początkowych etapów rzucenia palenia mogą nie być aż tak zauważalne. Ma to związek z olbrzymim głodem nikotynowym, który towarzyszy każdej osobie odstawiającej tytoń. Mimo że ludzkie ciało może reagować na to dość nerwowo, wydłużający się czas bez spalonego papierosa będzie działał na jego korzyść.

Kolejne dni bez papierosa – coraz lepsze efekty

Następne etapy rzucenia palenia, a raczej kolejne dni bez zapalonego papierosa pozwalają płucom na intensywną regenerację. Po kilku dniach dochodzi do rozluźnienia oskrzeli, dzięki czemu były palacz odczuwa zauważalną różnicę w oddychaniu. Staje się ono łatwiejsze i przyjemniejsze. Z biegiem czasu zmiany dotyczyć będą również skóry, paznokci czy włosów. Wszystkie te elementy ludzkiego ciała będą wyglądać zdrowiej. Dzięki temu byli palacze zaczynają wręcz młodnieć w oczach. Płuca potrzebują do pełnej odbudowy około 2 miesięcy. Regeneracja całego organizmu trwa jednak wiele lat.

Rzucenie palenia to nie tylko inwestycja w doraźny stan swojego zdrowia oraz wygląd, ale i zminimalizowanie ryzyka poważnej choroby serca. Wiąże się ono jednak z wieloma wyrzeczeniami i swoistą walką ze swoimi słabościami. Pomocne dla osób rezygnujących z tradycyjnych wyrobów nikotynowych mogą okazać się produkty do inhalacji oczyszczoną nikotyną. Znajdziesz je oczywiście w ofercie naszego sklepu.