O tym, że nikotyna ma działanie uzależniające, wie chyba każdy człowiek – podobnie jak o tym, że jest szkodliwa i może przyczyniać się do rozwoju nowotworów oraz wielu innych chorób. W końcu informacje te znajdują się nawet na opakowaniach papierosów! Mimo to grono fanów tej substancji wcale nie maleje, a nawet nieustannie się powiększa! Jakie działanie ma nikotyna i dlaczego cieszy się taką popularnością? Czy rzeczywiście daje ona szczęście? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części naszego dzisiejszego wpisu.

Nikotyna – działanie na organizm

Sposób, w jaki nikotyna działa na człowieka, jest przede wszystkim zależny od tego, jak jest ona dawkowana. W przypadku dużej i regularnie podawanej dawki jej szkodliwe działanie na organizm jest nieuniknione. Regularne palenie papierosów przyczynia się do wielu chorób i jest to niepodważalny fakt. Jednakże przyjmowanie nikotyny sporadycznie, w małych dawkach, jest o wiele mniej niebezpieczne. Ma ona wtedy stymulujące działanie na układ nerwowy człowieka. Co więcej, wywołuje chwilowe poczucie radości, pobudza do pracy mózg i układ nerwowy. Może też poprawiać pamięć i koncentrację. Warto wiedzieć, że nikotyna przyspiesza tętno, zwiększa ciśnienie krwi i rozszerza źrenice. Nasila również wydzielanie adrenaliny – przez to zmniejsza się odczuwanie bólu, a także głodu.

Czy nikotyna ma działanie uszczęśliwiające?

Zastanawiasz się, co przyczynia się do popularności nikotyny? Otóż poza działaniem uzależniającym, nikotyna wyzwala w ciele człowieka dopaminę. Jest ona nazywana hormonem szczęścia, gdyż wywołuje radość. Co więcej, nikotyna ma działanie uspokajające, przyczynia się również do redukcji stresu – dlatego też wielu regularnych palaczy uznaje, że nikotyna działa na nich wprost terapeutycznie. Substancja ta sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach stresujących, jak na przykład ważny egzamin, rozmowa o pracę, kłótnia. Nie tylko więc stymuluje, ale i uspokaja.

Jak widzisz, nikotyna ma znaczące działanie na organizm. Przy stosowaniu małych dawek można je uznać za pozytywne, jednakże nieustannie należy pamiętać o tym, że większe dawki nikotyny są dla człowieka bardzo szkodliwe. Produkty zawierające nikotynę, które można stosować w niewielkich dawkach, kupisz w naszym sklepie. Są one przeznaczone dla osób dorosłych.