Nagła rezygnacja z tytoniu to szok dla całego ciała. Nic dziwnego, wszak odtruwanie jest złożonym procesem, a całkowite oczyszczenie płuc trwa nawet do 20 lat. Zmiany w organizmie po rzuceniu palenia początkowo wiążą się z negatywnymi reakcjami. Jak sobie z nimi radzić i czego można spodziewać się na skutek odstawienia nikotyny? Rozwiejemy powyższe wątpliwości.

Co dzieje się z organizmem po rzuceniu palenia?

Niezliczona ilość substancji chemicznych w papierosie, w tym związki rakotwórcze składające się z mocno trujących środków oraz metali ciężkich, sieje ogromne spustoszenie w ludzkim ciele. Pomimo to duża część palaczy wciąż nie jest skłonna do rezygnacji z uzależniającej fizycznie i psychicznie nikotyny.

Zastanawiasz się, jakie zmiany w organizmie po rzuceniu palenia można zaobserwować? Zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jak długo dana osoba tkwi w nałogu. Duże znaczenie mają też indywidualne predyspozycje organizmu, a także kwestia biernego pochłaniania dymu papierosowego.

Zmiany w organizmie po rzuceniu palenia – czego należy się spodziewać po odstawieniu papierosów?

Jeśli chodzi o zmiany w organizmie po rzuceniu palenia, musisz wiedzieć, że odtruwanie to wieloetapowy proces trwający miesiącami i latami. Najtrudniejszy jest oczywiście pierwszy krok. Po odstawieniu papierosów niejednokrotnie pojawia się szereg objawów fizycznych – głód tytoniowy, nadmierna potliwość, wzmożony apetyt, czy też kaszel i chrypka. Problematyczne stają się również dolegliwości psychiczne – bezsenność lub trudności z koncentracją.

Oczywiście nie każda osoba musi doświadczać powyższych objawów. Różnicą może być też ich intensywność. Natomiast w szczególnie trudnych przypadkach, chcąc zadbać m.in. o komfort psychiczny, na tym etapie rezygnacji z tytoniu pomocą służy inhalacja oczyszczoną nikotyną – znacznie zdrowsza alternatywa dla klasycznych papierosów.

Długofalowe zmiany w organizmie po rzuceniu palenia

W dalszej perspektywie zmiany w organizmie po rzuceniu palenia są nie do przecenienia. Negatywne objawy znikają najczęściej po upływie dwóch tygodni. Zauważalna jest ogólna poprawa wydolności. Po miesiącu układ oddechowy zaczyna pozbywać się  toksyn. Do normy powraca ciśnienie krwi oraz praca układu krążenia.  W międzyczasie oczyszczają się płuca, z kolejnymi tygodniami coraz sprawniej.